29 września 2013

Ciastko bananowe

Jeśli zjawi się koleżanka, kolega lub inna osoba, którą chcielibyście ugościć czymś słodkim, a nie byłoby nic na stanie - to ten przepis jest dla Was. Wystarczy kawałek ciasta francuskiego i banan, a w 15 minut będziecie zajadać pyszny deser :-)

CIASTKO BANANOWE

1/3 płatu ciasta francuskiego (około 20 cm)
1 banan
1 kostka czekolady deserowej
1 łyżeczka soku z cytryny

Ciasto rozwijamy i na całej jego szerokości rozsypujemy drobno startą czekoladę deserową (zostawiamy troszkę do dekoracji). Banana obieramy, kroimy w plasterki około 0,5 cm szerokości. Pokrojonego banana układamy na połowie ciasta francuskiego zostawiając wolne brzegi szerokości około 1,5 cm (3 plasterki odkładamy do dekoracji). Każdy plasterek banana skrapiamy dwoma kroplami soku z cytryny. Ciasto składamy przykrywając część obłożoną bananem wolną częścią ciasta,brzegi dociskamy.
Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez około 10 minut. Przed podaniem Przekrawamy na pół i przybieramy plasterkami banana i startą czekoladą.

Ciastko bananowe

SMACZNEGO :-)


24 września 2013

Kurczak z salsą pomarańczową

Kurczak, kurczak, kurczak... Ileż można! Okazuje się, że można ;-) Oto moje nowe odkrycie. Róbcie, smakujcie, a na pewno nie pożałujecie :-)

Kurczak z salsą pomarańczową

KURCZAK Z SALSĄ POMARAŃCZOWĄ

4 filety z kurczaka
1 garść bułki tartej
ok 60 g drobno startego parmezanu
1 łyżeczka suszonego oregano
1 jajo
olej do smażenia
1 duża pomarańcza
1 cebula dymka
sól
pieprz

Pomarańczę myjemy, ocieramy delikatnie skórkę i odkładamy ją na bok. Następnie obieramy ją i oczyszczamy z białych włókien. Sok i obrane, rozdrobnione cząstki wkładamy do miseczki. Umytą i osuszoną dymkę drobno siekamy i dodajemy do pomarańczy - doprawiamy solą i pieprzem.
Filety z kurczaka myjemy, osuszamy i lekko rozbijamy tłuczkiem do mięsa. W głębokim talerzu mieszamy bułkę tartą z parmezanem i oregano. W drugim talerzu roztrzepujemy jajko. Filety kolejno maczamy w jajku a następnie obtaczamy w panierce - smażymy na rozgrzanym oleju po minuty z każdej strony aż będą złociste.
Przed podaniem odsączamy na papierowym ręczniku. Podajemy polane salsą i posypane skórką pomarańczową.

Kurczak z salsą pomarańczową

Kurczak z salsą pomarańczową


SMACZNEGO :-)





22 września 2013

Buchty z rodzynkami

Dziś niedziela, więc przepis świetnie tu pasuje. Aromatyczne, pyszne drożdżowe bułeczki, które można zjeść na śniadanie lub jako przekąskę na spacerze. Wykonanie jak zwykle proste, a efekt jak najbardziej wart oczekiwania - drożdże niestety tego wymagają ;-)

Buchty z rodzynkami

BUCHTY Z RODZYNKAMI


125 ml letniego mleka
20 g drożdży
3 łyżki cukru trzcinowego Demerara
250 g przesianej mąki pszennej
1 żółtko
100 g masła
3 łyżki zmielonych migdałów
2 łyżeczki cukru waniliowego
1 garść rodzynek
4 łyżki koniaku
szczypta soli
cukier puder do posypania

Rodzynki zalewamy koniakiem.
Drożdże kruszymy i mieszamy z połową mleka i 1/2 łyżki cukru trzcinowego - odstawiamy w ciepłe miejsce na około 20 minut.
Pozostałe mleko mieszamy z mąką, cukrem trzcinowym, solą, żółtkiem, zmielonymi migdałami oraz posiekanym masłem (50 g). Dodajemy rozczyn z drożdży i wyrabiamy elastyczne ciasto - przykrywamy suchą ściereczką i odstawiamy na około 50 minut.
Z wyrośniętego ciasta formujemy wałek i dzielimy go na mniejsze kawałki o szerokości około 3 cm. Każdy z kawałków formujemy w dłoni na placuszek, nakładamy łyżeczkę rodzynek i zaklejamy formując bułeczkę. Tak przygotowane buchty układamy ścisło na formie wysmarowanej masłem (25 g).
Pozostałe masło rozpuszczamy wraz z cukrem waniliowym, a następnie smarujemy nim buchty - odstawiamy do wyrośnięcia na około 10 minut.
Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 stopnie przez około 25 minut - na złotobrązowo.

Buchty z rodzynkami

Buchty z rodzynkami

Buchty z rodzynkami

Buchty z rodzynkami

Buchty z rodzynkami


 SMACZNEGO :-)




15 września 2013

Słodycz przyjaźni

Lata świetlne minęły odkąd mój tato skończył szkołę średnią. Po tym czasie udało się mu odnaleźć kontakt z kilkoma osobami - oczywiście dzięki jednemu z portali społecznościowych. Owocem tego odnalezienia jest odnowiona przyjaźń z przemiłą Panią Zosią, z którą i ja znalazłam wspólny język. Przedstawiane przeze mnie dziś ciasto jest pierwszym testem przepisów, jakie od niej otrzymałam. Ciasto pyszne i szybkie w wykonaniu osładza mi właśnie gorycz dni walki z przeziębieniem :-)

Ciasto błyskawica

CIASTO BŁYSKAWICA

1 szklanka cukru trzcinowego Demerara
1 jajo
1 szklanka mleka
165 g margaryny
3 szklanki przesianej mąki pszennej
3 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki sody
szczypta soli
1/2 spirytusowego aromatu pomarańczowego
170 g duszonych jabłek ze słoika

Cukier ucieramy z jajkiem, dodajemy margarynę (pozostawioną wcześniej w temperaturze pokojowej) mleko i  aromat pomarańczowy - razem miksujemy. Stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z cynamonem, sodą i solą - mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji (ciasto będzie dość zwarte). Na koniec dodajemy duszone jabłka i jeszcze raz dokładnie mieszamy.
Ciasto wykładamy na blachę (24 x 24) wyłożoną papierem i pieczemy przez około 60 minut w temp 170 stopni (do suchego patyczka).

Ciasto błyskawica

Ciasto błyskawica

Ciasto błyskawica


SMACZNEGO :-)






11 września 2013

Drożdżowe bułeczki ze szpinakiem i fetą

Pogoda się spaskudziła, a ja dziś na blogu wspominam weekend który upłynął pod znakiem muzyki i bułeczek ze szpinakiem. Zachęcam Was do spróbowania, promienie słońca na pewno się jeszcze pojawią wraz z plenerowym spędzaniem czasu. W takim przypadku na pewno dobrze będzie mieć pod ręką takie bułeczki :-) Przepis znalazłam tu, ale oczywiście poddałam go własnym modyfikacjom ;-)

Drożdżowe bułeczki ze szpinakiem i fetą

DROŻDŻOWE BUŁECZKI ZE SZPINAKIEM I FETĄ


Na około 12 sztuk:
   25 g drożdży
   3,5 szklanki mąki pszennej
   1 1/4 szklanki ciepłej wody
   2 łyżki oliwy z oliwek
   1/2 łyżeczki soli
   szczypta cukru

 300 g szpinaku (może być mrożony)
 80 g sera feta
 2 ząbki czosnku
 8 suszonych pomidorów w oliwie
 2 łyżki oliwy z suszonych pomidorów

 1 żółtko


Drożdże kruszymy, dodajemy szczyptę cukru i 1 łyżkę mąki - zalewamy 1/2 szklanki ciepłej wody i mieszamy. Rozczyn odstawiamy w ciepłe miejsce.
Mąkę przesiewamy, dodajemy sól, oliwę z oliwek, rozczyn drożdżowy i połowę pozostałej ciepłej wody. Mieszamy do połączenia się składników a następnie wyrabiamy elastyczne ciasto. Jeśli ciasto będzie zbyt gęste stopniowo dodajemy pozostałą wodę. Ciasto wyrabiamy do momentu gdy będzie odchodzić od dłoni. Lekko posypujemy mąką, przykrywamy suchą ścierką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 1h.
Na rozgrzaną oliwę z suszonych pomidorów wrzucamy drobno pokrojone pomidory i chwilę podgrzewamy. Do pomidorów dodajemy szpinak - podsmażamy do momentu odparowania płynu. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek (obrany i umyty) i pokruszony ser feta - podgrzewamy razem około 3 minuty i zdejmujemy z ognia.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość odrywamy nieduże porcje, dłońmi formujemy krążki i nadziewamy łyżeczką szpinaku z fetą. Zaklejamy jak pierogi a następnie formujemy bułeczki. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia tak aby się nie posklejały. Wierzch bułeczek smarujemy roztrzepanym żółtkiem.
Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez około 25 minut.

Drożdżowe bułeczki ze szpinakiem i fetą

Drożdżowe bułeczki ze szpinakiem i fetą

Drożdżowe bułeczki ze szpinakiem i fetą

Drożdżowe bułeczki ze szpinakiem i fetą

Drożdżowe bułeczki ze szpinakiem i fetą



SMACZNEGO :-)





2 września 2013

Energetyczna jajecznica

Może i racja, iż jajecznica ta bardziej przydałaby się rano, ale rano nie mam czasu na takie smażenie :-P Jajecznica jest pyszna, dodaje energii po dniu pełnym zajęć, i o poranku jeśli mamy przed sobą dzień pełen aktywnego działania. Polecam więc, bo na pewno się przyda ;-)

Energetyczna jajecznica

ENERGETYCZNA JAJECZNICA

3 jajka
4 cienkie plasterki wędliny z indyka (średnica ok 6 cm)
2 plasterki żółtego sera (7 x 7 cm)
1 mała cebula
1 łyżeczka masła
sól
pieprz kolorowy

Cebulę obieramy, myjemy i kroimy w drobną kostkę. Plasterki wędliny i sera kroimy w cienkie paseczki a następnie w drobną kostkę. Rozgrzewamy masło i szklimy na nim cebulę. Dodajemy wędlinę i smażymy około 3 minuty.
Jajka rozbijamy do miseczki i dokładnie roztrzepujemy doprawiając solą i pieprzem - wlewamy do szynki z cebulą. Smażymy mieszając, a gdy jajka zaczną się ścinać dodajemy ser. Cały czas mieszając jeszcze chwilę podgrzewamy.
Podajemy posypaną drobnym szczypiorkiem - mi się skończył :-( .
 
Energetyczna jajecznica


SMACZNEGO :-)



Drukuj

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...