Strony

Polecane miejsca

31 lipca 2012

Muffiny angielskie

Są nietypowe, ale wcale nie mniej smaczne. Główną ich zaletą jest to, iż można jeść je na słodko lub słono. Tylko od nas zależy czy użyjemy do nich powideł czy może łososia.

MUFFINY ANGIELSKIE

 Składniki na dwie blachy muffin:

400 g mąki pszennej
1,5 łyżeczki soli
10 g świeżych drożdży lub 2 łyżeczki suszonych
1 łyżeczka cukru pudru
225 ml wody
1 łyżeczka miękkiego masła

Masło rozpuszczamy. Mąkę, sól oraz cukier puder przesiewamy do miski. Drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie. W kopczyku z mąki robimy dołek i wlewamy rozpuszczone drożdże i masło. Powoli zagarniamy mąkę do środka i dalej wyrabiamy ciasto do momentu gdy będzie odchodziło od dłoni. Przekładamy ciasto na stolnicę posypaną mąką i dalej wyrabiamy, aż stanie się gładkie i elastyczne. Przekładamy do miski, nakrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok 1h. Przekładamy wyrośnięte ciasto na blat i ponownie wyrabiamy, a następnie rozwałkowujemy na grubość ok 1cm. Wycinamy krążki o średnicy ok 7cm. Wycięte krążki układamy na blasze wyłożonej papierem zachowując między nimi odległości ok 2-3cm. Przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 15-20 minut. 
Pieczemy w temp 210°C przez 8 minut, następnie przekręcamy muffinki na drugą stronę i pieczemy kolejne 7 minut.

Muffiny angielskie

Przepis zaczerpnięty z pisma "PALCE LIZAĆ"


SMACZNEGO :-)

30 lipca 2012

Penne ze szpinakiem i gorgonzolą

Podobną potrawę jadłam kiedyś w restauracji. Zasmakowała mi bardzo, więc w zaciszu domowym postanowiłam ją odtworzyć. Nie wyszło idealnie takie samo, ale wynik jest świetny :)

PENNE ZE SZPINAKIEM I GORGONZOLĄ

250g penne
ok. 200g mrożonego szpinaku
100g sera gorgonzola
2 ząbki czosnku
8 drobno posiekanych suszonych pomidorów z zalewy
3 łyżki oleju z suszonych pomidorów
bazylia
oregano
tymianek

Szpinak wyjmujemy wcześniej do rozmrożenia. 
Wyciśnięty przez praskę czosnek i posiekane pomidory podsmażamy na 2 łyżkach oleju, dodajemy szpinak i podsmażamy aż odparuje. W tym czasie gotujemy makaron al dente wg przepisu z opakowania z dodatkiem 1 łyżki oleju z pomidorów. Do szpinaku dodajemy posiekany ser gorgonzola oraz przyprawy i podgrzewamy mieszając do momentu rozpuszczenia się sera. Odcedzony makaron dodajemy do szpinaku i mieszamy, dzielimy na porcje i podajemy.

Penne ze szpinakiem i gorgonzolą

SMACZNEGO :-)
 
Kuchnia Bardzo Włoska 2012

29 lipca 2012

Lody malinowe

Dziś ciąg dalszy upałów, a ja z utęsknieniem czekam na burzę. W czasie oczekiwania uczyniłam te oto

LODY MALINOWE

500 g malin
500 ml jogurtu naturalnego
cukier puder do smaku

Maliny miksujemy i słodzimy, przetrzeć przez sito. Rozrabiamy z jogurtem naturalnym a następnie przelewamy do foremek na lody. Chłodzimy w zamrażarce przez kilka godzin, można przez noc.


Lody malinowe


Przepis zaczerpnięty z pisma "KUCHNIA"

 SMACZNEGO :-)


Akcja lodowa 2012



28 lipca 2012

Galaretka kawowa

Na upalne, senne popołudnia - takie jak dziś polecam serdecznie tę oto galaretkę. Idealna dla ochłody i pobudzenia :)

GALARETKA KAWOWA

Składniki na 4 porcje

2 szklanki mleka 3,2%
2 łyżeczki dobrej kawy rozpuszczalnej
2 łyżki cukru
3 czubate łyżeczki mielonej żelatyny
3 łyżki zimnego mleka
8 kostek twardej, gorzkiej czekolady
1/2 szklanki rodzynek
1 kieliszek ciemnego, aromatycznego rumu


Czekoladę drobno kroimy i rozkładamy na spodzie pucharków. Rodzynki zalewamy rumem i pozostawiamy aby nasiąkły. Żelatynę namaczamy w 3 łyżkach zimnego mleka, odstawiamy by napęczniała.W tym czasie mleko i cukier zagotowujemy - gdy zacznie wrzeć dodajemy kawę, mieszamy a następnie zdejmujemy z ognia. Dodajemy napęczniałą żelatynę i dokładnie mieszamy - można mikserem Po przestygnięciu galaretkę rozlewamy do pucharków z czekoladą - wstawiamy do lodówki.Przed podaniem posypujemy odsączonymi rodzynkami.

Galaretka kawowa


Ten przepis pochodzi z książki:



SMACZNEGO :-)

27 lipca 2012

Sałatka z ryżu i papryki

Sałatkę tą "przyniosłam" z jednej z uroczystości rodzinnych. Polubiłam ją od razu i często do niej wracam. Jest smaczna, chrupka, robi się ją błyskawicznie i tak samo szybko zjada. Czasem ją lekko podgrzewam i wtedy stanowi na przykład świetne danie na kolację.

SAŁATKA Z RYŻU I PAPRYKI

2 woreczki ryżu
po jednej papryce: czerwonej, żółtej, zielonej
2 ząbki czosnku
pęczek pietruszki
oliwa

Ryż gotujemy na sypko w osolonej wodzie według wskazań z opakowania - studzimy. W tym czasie paprykę myjemy, oczyszczamy i kroimy w drobną kostkę. Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę, pietruszkę drobno siekamy. Składniki dodajemy do chłodnego ryżu i mieszamy wraz z niewielką ilością oliwy.

Sałatka z ryżu i papryki

Przepis ten możecie znaleźć również w aktualnym wydaniu Przyślij Przepis! 8/2012

 SMACZNEGO :-)


26 lipca 2012

Pierogi z jagodami i serkiem wiejskim

Czym byłoby lato bez jagód? Nie byłoby latem! Podobnie, jak bez jagód, nie wyobrażam sobie lata bez agrestu, porzeczek i wielu innych owoców. Dziś jednak skupię się na tych małych, granatowych kuleczkach. W zasadzie nigdy nie przepadałam za pierogami z owocowymi nadzieniami. Zmieniłam jednak podejście, gdy samodzielnie, w leśnej kniei nazbierałam kubeczek tych owoców. Po powrocie do domu w szybkim tempie powstały te oto

PIEROGI Z JAGODAMI I SERKIEM WIEJSKIM

Ciasto na pierogi:
500 g mąki
1 szklanka wody
szczypta soli

Farsz:
500 ml jagód
1 serek wiejski (200g)
1/3 szklanki cukru

Na początku jagody myjemy i oczyszczamy z końcówek, a serek wiejski odsączamy. Gdy jagody obeschną mieszamy je delikatnie z serkiem i cukrem.
Mąkę z wodą i solą zagniatamy na elastyczne ciasto. Rozwałkowujemy niezbyt cienko i wycinamy szklanką krążki na pierogi. Małą łyżeczką nakładamy farsz i zaklejamy dokładnie brzegi. Wkładamy do wrzącej osolonej wody i gotujemy około 3 - 5 minut.

Pierogi z jagodami i serkiem wiejskim

SMACZNEGO :-)


Jagody 2012

25 lipca 2012

Marmolada morelowa

Dziś proponuję marmoladę morelową. Jest pyszna i wspaniale nadaje się do pieczywa i do ciast. Co prawda to wyrób zeszłoroczny, ale może w tym roku jeszcze ktoś skorzysta z tego przepisu.

MARMOLADA MORELOWA

Składniki na 15 małych słoiczków

2 kg moreli bez pestek
1 kg cukru
1 pomarańcza
skórka otarta z 1 całej pomarańczy

Morele myjemy, osuszamy, usuwamy pestki i drobno kroimy. Zasypujemy cukrem i odstawiamy na kilka godzin (można na noc). 
Garnek z morelami stawiamy na niewielkim ogniu i często mieszając smażymy 20 minut. Pomarańczę myjemy, parzymy wrzątkiem i ścieramy skórkę. Następnie obieramy z białego miąższu i drobno kroimy usuwając pestki. Do smażących się morek dodajemy skórkę otartą z pomarańczy i pokrojony miąższ, dalej mieszając smażymy na wolnym ogniu, aż marmolada nabierze właściwej gęstości.
Gorącą marmoladę nakładamy do wygrzanych słoików, dokładnie zamykamy. 

Marmolada morelowa

Ten pyszny przepis pochodzi z książki:



SMACZNEGO :-)


24 lipca 2012

Jagodzianki

Pierwsze koty za płoty. Już się tu troszkę zadomowiłam, ale wiele rzeczy muszę jeszcze podpatrzyć. A tymczasem Proponuję jagodzianki - te pyszne bułeczki z kwaskowym jagodowym nadzieniem uwiodą każdego. Wykonanie inspirowane przepisem Słodkiej Babeczki .

JAGODZIANKI

Składniki na 8 sztuk

300 - 350g mąki krupczatki
125ml mleka
50g masła
1 łyżka serka naturalnego
1 jajo
4 łyżki cukru
1/2 opakowania drożdży instant (7 gramowego)
1/4 łyżeczki soli


Na nadzienie:


225g jagód
3 łyżeczki cukru pudru

roztrzepane jajko do posmarowania bułeczek
cukier kryształ do posypania



Mąkę przesiewamy, dodajemy drożdże i sól. Mleko podgrzewamy wraz z cukrem, masłem i serkiem - aż się rozpuszczą, a następnie wlewamy do mąki. Dodajemy jajko i wyrabiamy gładkie ciasto - tak aby samo odchodziło od dłoni. Jeśli jest za rzadkie dosypujemy trochę mąki. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut.
Jagody mieszamy z cukrem pudrem. Wyrośnięte ciasto dzielimy na części, dłonią formujemy okrągły płaski placuszek. Nakładamy około 1,5 łyżeczki jagód i dokładnie zalepiamy brzegi ciasta. Bułeczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Każdą smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy cukrem.
Pieczemy w temperaturze 200°C przez 20 - 30 minut.

Jagodzianki

SMACZNEGO :-)



Jagody 2012

23 lipca 2012

Placuszki z serka wiejskiego na dobry początek

To mój pierwszy post i mam nadzieję, że nie będzie ostatnim. Nie do końca wiem o co tu chodzi, ale z czasem pewnie rozgryzę to blogowanie. Mam jedynie nadzieję, że ktoś tu kiedyś trafi i spodoba mu się choć jeden przepis. 

Więc zaczynajmy!

PLACUSZKI Z SERKA WIEJSKIEGO

Składniki na 10 - 12 sztuk


ok 400 g serka wiejskiego
5 łyżek mąki
2 jaja
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 łyżeczki cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 nektarynka
1 łyżeczka przesmażonej skórki pomarańczowej lub świeżo startej

olej do smażenia


Na początek żółtka oddzielamy od białek. Z białek za pomocą miksera ubijamy pianę z dodatkiem 1 łyżeczki cukru waniliowego i 1 łyżeczki cukru. Pozostawiamy ją w pobliżu, a w drugim naczyniu ucieramy żółtka z 3 łyżeczkami cukru oraz  serkiem wiejskim. Do powstałej masy dodajemy przesianą mąkę z proszkiem dopieczenia i dokładnie mieszamy na gęste ciasto. Teraz sięgamy po wcześniej ubitą pianę z białek i delikatnie łączymy ją z ciastem. Nektarynkę myjemy, osuszamy, usuwamy pestkę i drobno kroimy. Dodajemy do ciasta razem ze skórką pomarańczową i ponownie mieszamy. Na rozgrzanej patelni z niewielką ilością oleju smażymy niewielkie placuszki.

Efekt końcowy powiniem mniej więcej wyglądać tak

Placuszki z serka wiejskiego


Placuszki podawać można z ulubioną konfiturą lub cukrem pudrem. Równie dobrze smakują same.

SMACZNEGO :)