8 sierpnia 2012

Dżem wiśniowy dla początkujących

Każdy z nas lubi dżemy. Jesienią i zimą aż miło sięgnąć po słoiczek pełen aromatów lata, ale nie ten ze sklepowej półki. Najlepsze są zrobione własnoręcznie i przechowywane w zaciszu piwnicy czy spiżarni. Na początku może się to wydawać trudne, lecz zawsze można sięgnąć po pomoc w postaci cukrów żelujących. Dlatego chcę dziś wszystkich zachęcić - spróbujcie - to naprawdę nie jest trudne, a efekt na pewno Was zachęci do dalszych "słoiczkowych" zbiorów.

DŻEM WIŚNIOWY

Proporcje na około 9 słoiczków

2 kg wypestkowanych wiśni
2 opakowania cukru żelującego 2:1 (ja użyłam Delecty)


Najpierw proponuję przygotować słoiki: dokładnie je umyć, a następnie wstawić do piekarnika nagrzanego do 100°C aby się wysuszyły i wyparzyły. Nakrętki dokładnie myjemy i wycieramy do sucha.
Wiśnie oczywiście myjemy, oczyszczamy i usuwamy pestki. Wsypujemy do garnka najlepiej z grubym lub podwójnym dnem i zasypujemy cukrem żelującym. Dokładnie mieszamy i stawiamy na ogień. Cały czas mieszając doprowadzamy do wrzenia. Od momentu zagotowania gotujemy jeszcze przez trzy minuty - wytworzy się piana. Zdejmujemy z ognia i mieszamy jeszcze chwilę do momentu zniknięcia piany. 
Używając rękawicy ochronnej wyjmujemy słoik z piekarnika, napełniamy dżemem , dokładnie zakręcamy i stawiamy do góry nogami. Czynność tą powtarzamy do momentu wyczerpania dżemu. Słoiki po ostydnięciu ustawiamy w ciemnym, chłodnym miejscu.

Dżem wiśniowy

SMACZNEGO :-)


KonfituryDomowy Wyrób

2 komentarze:

  1. uwielbiam robić przetwory, niestety w tym roku czasu brak na wszystkie pyszności jakie by się chciało narobić. Pyszny dżemik :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja prawie przegapiłam wiśnie - tak momentalnie zniknęły z targu, ale udało się jeszcze kupić łubianeczkę :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli nie posiadasz profilu na Blogger`ze, proszę zostaw przynajmniej pseudonim :-)

Drukuj

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...