Kolejny zaległy świąteczny przepis. Znalazłam go u Ilony, gdy okazało się że przepis mamy niestety nie został przeze mnie spisany. W ostatniej chwili musiałam szukać ratunku i przepis Ilony świetnie się w tej sytuacji sprawdził :-)
Sernik tradycyjny |
SERNIK TRADYCYJNY
Składniki na blachę 25 x 35
Na spód:
1,5 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 żółtka
1 łyżka śmietany 18%
1 cukier wanilinowy (16g)
szczypta soli
Masa serowa:
1,5 kg sera twarogowego półtłustego (u mnie 1 kg President i 0,5 kg Garwolińskiego)
250g margaryny (o temp. pokojowej)
2 szklanki cukru pudru
1 opakowanie budyniu śmietankowego (nie słodzonego)
1 kopiasta łyżka kaszy manny błyskawicznej
9 żółtek
9 białek
szczypta soli
100 g rodzynek
masło do posmarowania blachy
Wszystkie składniki potrzebne do wykonania spodu sernika mieszamy, zagniatamy do momentu połączenia się, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki (na minimum 1 godzinę).
W dużym naczyniu (miska, garnek) ucieramy margarynę stopniowo dodając cukier puder - miksujemy do uzyskania puszystej masy. Dalej ucierając dodajemy po jednym żółtku, po czym stopniowo dodajemy ser twarogowy. Po wmieszaniu całego sera dodajemy budyń wraz z kaszą manną.
Ciasto na spód sernika wyjmujemy z lodówki, rozwałkowujemy na grubość max 0,5 cm. Blachę smarujemy dokładnie masłem i wykładamy ją rozwałkowanym ciastem (ja wykładałam tylko spód bez brzegów i trochę ciasta mi zostało więc je zamroziłam). Ciasto nakłuwamy widelcem i podpiekamy przez około 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Wierzch ma być lekko zarumieniony. Wyjmujemy i lekko studzimy.
Rodzynki namaczamy w gorącej wodzie. Po około 10 minutach odcedzamy i odstawiamy.
Białka wraz z solą ubijamy na sztywną pianę i i delikatnie łączymy z masą serową (za pomocą łyżki). Dodajemy rodzynki i jeszcze raz delikatnie mieszamy.
Masę serową wykładamy na przestudzony spód i wyrównujemy powierzchnię łyżką. Ciasto powinno wypełniać blachę po brzegi.
Pieczemy przez 70 minut w temperaturze 180 stopni. Jeśli wierzch sernika zbyt szybko zbyt szybko się przyrumieni przykryj go folią aluminiową.
Wyłączamy piekarnik i pozostawiamy w nim sernik na kolejne 15 minut. Po tym czasie otwieramy drzwiczki piekarnika, pozostawiając w nim sernik na dalsze 20 minut. W ten sposób unikniemy szybkiego opadnięcia i popękania wierzchu ciasta.
Wyjmujemy sernik z piekarnika i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Sernik tradycyjny |
SMACZNEGO :-)
Mmm, wygląda bosko :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam serniki :)
OdpowiedzUsuń